Żaby

Do menu głównego

Drugie ulubione płazy - żaby. Posiadam niewielkie sitówki z rodziny żab szuwarowych (Hyperoliidae), podobne do rzekotek oraz bardzo popularne w akwarystyce, również afrykańskie karliki szponiaste (Hymenochirus boettgeri).

Moje żaby

Sitówki, najpierw Afrixalus fornasini, potem Hyperolius puncticulatus, następnie Hyperolius pusillus i karliki szponiaste.
Pozostałe fotki

Hyperolius pusillus

Niewielkie sitówki, moje pierwsze żabki z tej rodziny. Kupione jako argus, ale okazały się jednak pusillusami. Lubią przebywać nad wodą, minimalny zbiornik to dla nich 20x20x40, z duża ilością roślin i gałązek do wspinania. Karmienie drobnymi bezkręgowcami, jak małe mole woskowe, złotooki, mszyce, wylęg świerszcza, żuczki hawajskie. Moja jedyna żaba lądowa, która je z pęsety. Charakteryzuje się ciekawym, przeźroczystym brzuszkiem- widać organy wewnętrzne.
W związku z ciągłymi zapytaniami "gdzie kupię te żaby?" odpowiadam: BARDZO trudno je dostać, widziałem je w sprzedaży może ze dwa razy na giełdach i nie mam pojęcia, skąd je weźmiecie.


Afrixalus fornasini

Większe sitówki, okazjonalnie dostępne w Polsce. Bardziej związane z wodą od żab Hyperolius, samica spędza dzień pod wodą, wynurzając tylko nos nad wodę. Na większy związek z tym środowiskiem wskazują lepiej rozwinięte błony pławne między palcami. Żaby zmieniają kolor - samiec podczas snu przyjmuje charakterystyczną barwę jednolicie białego grzbietu (barwa kończy się jak ucięta), w nocy zaś, kiedy żaba robi się bardziej aktywna, ciemnieje i grzbiet ma kolor kremowy, tylko trochę jaśniejszy od reszty ciała. Brzuch afrixalusów nie jest przeźroczysty, tak jak u poprzedniej wymienionej żaby. Utrzymania podobne do Hyperolius pusillus, jednak ważniejszy jest większy zbiornik wodny.


Hyperolius puncticulatus

Najpopularniejsza sitówka w Polsce. Ładne, żółte kolory i chyba najczęściej rozmnażana żaba. Nieco większa od Hyperolius pusillus i ma podobne wymagania. Karmienie takie samo.


Karliki szponiaste (Hymenochirus boettgeri)

Najpopularniejsze żaby w Polsce, jednak bardziej w akwariach z rybkami, niż w terrarystyce. Niewielkie, wytrzymałe żabki pochodzące z Afryki (dorzecze Konga). Minimalne wymiary akwarium dla tych żab to 30x20x20 (około 10 l). Istnieje wiele opinii na temat ucieczek tych żab- czy akwarium dla karlików powinno lub nie powinno być zabezpieczone przed ucieczką. Cóż, u mnie żaba zwiała z pierwszego akwarium kiedy poziom wody spadł na tyle, że część filtra wewnętrznego była wynurzona, żaba weszła na nią i wyskoczyła ze zbiornika. Tak, karliki potrafią wychodzić z wody, co zdarzało się mnie i kilku moim znajomym. Wyżej znajduje się też zdjęcie karlika wygrzewającego się na liściu pistii. Karliki jedzą właściwie wszystko - od karmy dla ryb po żywą ochotkę. Polują poprzez "strzelanie", czyli wyrzucenie ciała do przodu po zdobycz po czym błyskawiczne cofnięcie się do poprzedniej pozycji, jednak nie są zbyt celnymi myśliwymi, dlatego najlepszym pokarmem dla nich są mrożone pokarmy żywe- kryl, gammarus, ochotka, wodzień, dafnia, oczlik itp.

U mnie wszystkie żaby mieszkają razem w tym paludarium.Do góry