Rybki akwariowe

Do menu głównego

Z rybkami też miałem trochę do czynienia, ale nie były nigdy priorytetem.


Uwielbiam kiryski, jednak ze względu na brak miejsca na większe akwarium sprawiłem sobie jeden z najmniejszych ich gatunków- "kirysek malutki" (Corydoras habrosus). Na początku mieszkały w akwarium 25 l z gupikami, kardynałkami i karlikami, ostatecznie mieszkają z traszkami hongkondzkimi w akwarium 63 l, jako że traszki są kiepskimi myśliwymi i nie są w stanie złapać zwinnych kirysków. Kiryski to małe sumiki, ryby denne, które cały czas przeszukują dno zbiornika wodnego w celu znalezienia pokarmu. Są to sumiki pancerne - tułów jest chroniony kostnymi płytkami. Kiryski oddychają powietrzem atmosferycznym przez silnie ukrwione zakończenie jelita cienkiego, więc często pływają do powierzchni po tlen. Oczywiście, jak chyba każda ryba, posiadają skrzela.


Gupiki (Poecilia reticulata) - Chyba najpopularniejsze ryby w akwarystyce - samce są pięknie kolorowe, rybki łatwo się mnożą. Są nazywane "żyworódkami", jednak gupiki są w rzeczywistości jajożyworodne- młode wykluwają się z jajek podczas "porodu". Obecnie gupików (a raczej podrośniętego ich narybku) używam jako karmówki dla traszek, jednak przez pewien czas hodowałem je jako rybki ozdobne, nawet samiczka, którą kupiłem, była już w ciąży i następnego dnia po akwarium pływał narybek.


Kardynałki chińskie (Tanichthys albonubes) - Urocze, kolorowe, chłodnolubne rybki. Bardzo je lubiłem, nawet mi się rozmnożyły- bez żadnej ingerencji wychowałem w akwarium z traszkami i rybami 2 młode kardynałki. Potem jednak nie miałem gdzie je trzymać i wszystkie rybki poszły na karmówkę dla traszek hongkondzkich.
Do góry