Rośliny

Do menu głównego

Druga pasja w akwarystyce. Nieodzowana część akwarium i terrarium. Tutaj znajduje się spis kilku hodowanych przeze mnie gatunków wraz z krótkimi opisami. (dział ciągle aktualizowany, na razie niewiele gatunków). Podałem, poza łacińskimi, również polskie nazwy, aczkolwiek łacińskie są bardziej popularne i pewniejsze, niż polskie, których nie wszyscy używają.


Anubias nana (anubias niski)

Czy mała, to zależne od punktu widzenia. Niska roślina, doskonale znana chyba wszystkim akwarystom. Sztywna, wytrzymała i wolno rosnąca. Dość duże liście, kłącze i dużo korzeni. Anubiasy często są sadzone na korzeniach lub kamieniach. Czasami kwitną pod wodą, jednak ich kwiaty są często zjadane przez ślimaki lub ryby. Należy uprawiać je w cieniu, w przeciwnym wypadku liście szybko obrastają różnymi glonami, które z liści trudno usunąć. Roślina w zależności od warunków może przyjmować naprawdę różnorodne kształty i kolory.


Ceratophyllum demersum (rogatek sztywny)

Piękna, niedoceniana roślina. Bardzo popularna ze względu na szybki wzrost, oznaczający pochłanianie dużych ilości związków odżywczych z wody. Rogatek potrafi mieć niesamowite przyrosty, urośnie prawie w każdych warunkach, nie potrzebuje podłoża, chociaż zasadzony ładniej wygląda.


Hydrocharis morsus-ranae (żabiściek pływający)

Roślina pływająca, bardziej popularna w oczkach wodnych, niż w akwariach. Ma ładne, woskowate liście, przypominające maleńką lilię wodną. Żabiściek jest spokrewniony z limnobium, należy do tej samej rodziny i jest dość podobny, jednak liście mają inny kształt, główny węzeł rośliny zwisa a długich ogonkach liściowych a żabiściek lubi zakorzeniać się w podłożu. Swojego zdobyłem z natury - jednak bardzo uważałem, by nie przynieść na nim żadnych nieporządanych zwierząt.


Hygrophila difformis / Synnema triflorum (nadwódka pierzasta, trójkwiatowa)

Bardzo łada roślina o pierzastych liściach (gdy roślina jest "niezadowolona", liście są bardziej ząbkowane niż powcinane), szybko rozrasta się na boki, tworząc piękne kępy. Lubi żyzne podłoże i dobre światło.


Cladophora aegagrophila (gałęzatka)

Gałęzatka to ozdobny glon nitkowaty, który często jest przez nieobeznanych nazywany mchem. W naturze tworzy kulki, które toczą się po dnie strumieni, w takiej formie też jest sprzedawana. W akwariuach ładniej wygląda, jeśli rozerwiemy tę kulkę i przywiążemy do korzenia lub kamienia, ładnie go wtedy obrośnie.


Limnophila sessiflora (limnofila bezszypułkowa)

Delikatna, światłolubna, szybkorosnąca, żarłoczna i bardzo ładna roślina. Często mylona z kabombą, od której jednak różni się podstawowo - kabomba ma w okółku tylko dwa szerokie liście, podczas, gdy limnofila ma ich około pięciu.


Sagittaria subulata (strzałka płożąca)

Bardzo ładna, szybkorosnąca, "trawiasta" roślina- po okresie aklimatyzacji zaczyna szybki wzrost, wypuszczając młode roślinki na podziemnych pędach, które wyrastają ze żwiru w pobliżu okazu matecznego. Jest nieco podobna do Echinodorus tenellus, jednak, jak widać na zdjęciu, żabienica ma węższe, ciemniejsze liście z prążkiem pośrodku, niekiedy są one również czerwone, a Sagittaria ma liście jasnozielone i szersze.


Echinodorus quadricostatus (żabienica czterożebrowa)

Kolejna roślina "trawnikowa", podobna z wyglądu do wyżej wymienionej strzałki, jednak liście żabienicy są węższe u nasady i bardziej szpiczaste na końcach. Rośnie również podobnie do Sagittaria subulata


Riccia fluitans (wgłębka wodna)

Należy do wątrobowców, jest rośliną pływającą. W akwarium uwielbia światło, w naturze woli rosnąć w cieniu. W akwarystyce zastosowanie znajduje jako pływająca kryjówka dla narybku lub jako ozdobne "poduchy" umieszczane pod wodą. Polega to na przywiązaniu wgłębki do kamienia nitką lub siatką. Po pewnym czasie wątrobowiec ją przerasta i tworzy ładną kulę, czy inny kształt. Należy uważać, by nie rosła zbyt wysoko od kamienia, bo wtedy wewnętrzne części plechy mogą zacząć gnić.


Rotala rotundifolia (rotala okrągłolistna)

Piękna roślina łodygowa. Posiada dość duże wymagania świetlne, przybiera wtedy piękne barwy, zależnie od warunków może być od różowo-zielonej do pomarańczowej. Rośnie szybko i intensywnie się rozgałęzia, więc poprzez przycinanie tworzy się z nich piękne "kule" w akwarium. Nazwa łacińska (i polska) pochodzi od wyglądu formy nadwodnej (emersyjnej)- okrągłych, zielonych liści na czerwonej łodydze.


Bacopa amplexicaulis / caroliniana (bakopa bezogonkowa / karolińska )

Jedna z moich ulubionych roślin, grube, sztywne łodygi i ładne, mięsiste liście. Przy dobrym oświetleniu liście przyjmują czerwonawą barwę na krawędziach blaszek. Formy nadwodne wydają ładne, fioletowe kwiatki.Do góry