Pokarm

Do menu głównego

Czyli moja hodowla od strony kuchni. Prostackim językiem.

Rodzaj pokarmuGatunki karmioneOcena jakościCzęstotliwość podawaniaUwagi
OchotkaTraszki, karliki szponiaste4/5Co drugie karmienie lub rzadziejPokarm pożywny i powszechnie dostępny, jednak prawdopodobnie bardzo zanieczyszczony i czasem ciężkostrawny, jednak zwierzaki go uwielbiają i wszyscy karmią ochotką.
Wodzień, szklarkaPrzebywające pod wodą5/5Jako urozmaicenieNieco trudniejszy do zdobycia. To drapieżnik, więc należy uważać na przykład na larwy, w każdym razie wodzień poluje na pewno na rozwielitki. Trudniejsza do upolowania ofiara, bo szybko pływa i w toni, więc łowca musi się trochę wysilić
TubifeksTraszki, ryby, karliki szponiaste2/5Ja podaję tylko dla larwZasyfiony jak ochotka, łowiony w moskiewskich kanałach, śmierdzi!
ŚwierszczeTraszki, zależnie od rozmiaru, żaby też4/5Podstawa diety u żab, u traszek urozmaicenie - do karmienia z pęsety.Duże świerszcze są powszechnie dostępne, ale o mniejsze jest trudno. Dobrze jest je pognieść pęsetą przed karmieniem- szczególnie głowę, u dużych sztuk urywam też te duże tylne odnóża
DżdżowniceKażdy, kto ma dość duży pysk, nie podawać młodym płazom5/5Jeśli dostępne w odpowiednich rozmiarach, powinny być podstawą dietyWłaściwie idealny pokarm bogaty w białko, najlepiej podawać z pęsety lub tuż przed głodną traszką, żeby dżdżownica nie zakopała się w żwirze. Dżdżownice wędkarskie (kalifornijskie) mogą nie być akceptowane jako pokarm. Dendrobeny, rosówki i dżdżownice zbierane w lesie - prawie zawsze chętnie przyjmowane. Kupowane dżdżownice warto potrzymać przez jakiś czas w mieszance niezanieczyszczonej ziemi i opadłych liści, żeby pozbyć się chemii, którą mogły w sobie przynieść z masowych hodowli
Wazonkowiec, doniczkowiecTraszki, ryby, karliki szponiaste5/5Urozmaicenie lub podstawaTrochę trudny do zdobycia, ale łatwy w hodowli, dobry pokarm takżę dla larw i morfów traszek. To mniejsza wersja dżdżownic i wbrew mitom nie jest tłusty, chyba, że karmimy je karmą dla psów
Dafnia, rozwielitkaTraszki, ryby, karliki szponiaste4/5Dobre urozmaicenie dla dorosłych mniejszych gatunków, podstawa dla larwNajlepiej łowić w bezrybnym stawie, rozwielitki żywe ze sklepu były wypluwane przez traszki. Dość proste w hodowli, ale niezbyt pożywne. Dobry pokarm dla larw i narybku.
Artemia, solowiecTraszki, ryby, karliki szponiaste3/5Dodatek do dietyTrudno dostępne, fajnie wyglądają, można je hodować z jajek jako karmę dla larw i narybku. Woda z woreczka może zawierać sól, jednak nie wpłynie znacząco na parametry żadnego akwarium o normalnych rozmiarach.
Krewetki, kryl, kiełże (Gammarus i Hyalella)Większe traszki, larwy4/5UrozmaicenieKryl i krewetki koktajlowe dostępne tylko jako mrożonka (śmierdzą!), podobnie gammarus, chyba, że mamy siedlisko i możemy łowić żywy. Krewetki karłowate trzeba łapać w akwarium i podawać z pęsety. Ich skarmianie jest opłacalne tylko, jeśli je sami rozmnażamy. Hyalella azteca łatwo się mnoży i jest doskonałym pokarmem dla podrośniętych larw i młodych traszek.
Muszki owocówki i żuczki fasoloweLądowe traszki i salamandry, żaby lądowe3/5Podstawa diety, z braku lakuJałowe żarcie z prawie samej chityny, ale trudno o coś lepszego, co żaby będą jeść. Żuczki są bardzo tłuste i poleca się ich używać tylko jako urozmaicenia.
Prosionki i ośliczkiTraszki3/5Urozmaicenie, fajnie wyglądająLatem siedzi ich pełno pod każdą deską czy pniakiem w lesie. Żyją w wilgotnych miejscach ale oddychają też pod wodą, więc mogą uciekać w akwarium, dlatego najlepiej to twarde i pancerne żarcie podawać pęsetą większym traszkom. Ośliczki można łowić w stawie, są bardzo chętnie zjadane.
ŚlimakiTraszki4/5Dodatek do dietyTrzeba rozgnieść muszlę (mowa o zatoczkach) i strzepnąć okruchy, wtedy traszki jedzą ślimaki z pęsety. Dla lądowych salamander i większych traszek można podawać duże nieoskorupione pomrowy nietrujących gatunków. Niektóre traszki polują na ślimaki wodne.
Larwy moli woskowychTraszki3/5Urozmaicenie lub podawane częściej okresowo, jeśli chcemy kogoś utuczyćSkarmiaj szybko, bo zmienią się w kokony i zmarnują się. Uważaj, żeby ćmy nie rozleciały ci się po domu. Larwy są bardzo tłuste i miękkie, coś dla traszek. Dla bezpieczeństwa rozgniatam im główki.
Płatki, granulaty, suszonki i inny syfRyby, karliki szponiaste1/5Pokarm dla w ogóle niewybrednych, najlepiej nie podawaćTakich śmieci się nie podaje, choć niektórzy się przy tym upierają. Konserwanty, konsystencja i w ogóle herezja, przed tak zwanymi "granulatami dla płazów" moje traszki uciekały.
Surowe mięsoTraszki3/5OkazjonalnieNienaturalne i pewnie ciężkostrawne, więc lepiej podawać raz na ruski rok. Urozmaicenie diety dorosłych traszek
SkoczogonkiMałe żaby, małe traszki4/5Podstawa diety lub urozmaicenie, zależnie od dostępnościŁatwe do hodowli, ale dużo zwierzaków nie traktuje ich jako pokarm lub nie potrafi ich złapać. Bardzo przydatne przy odchowie morfów.
Drewnojady i mącznikiTraszki3/5Urozmaicenie/do utuczeniaDrewnojadów nie podawać, mączniki tylko "białe", czyli miękkie, świeżo po wylince.

Do góry